loader image
پرش به محتوا

دلایل خروج دود سفید، سیاه و آبی اگزوز خودرو که نمی دانید!

دلایل خروج دود سفید، سیاه و آبی اگزوز ماشین که نمی دانید!

دود اگزوز خودروها یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا است. وقوع چنین پدیده ای نشان دهنده نقص در سیستم احتراق خودرو است. بنابراین، بررسی رنگ دود ساطع شده از اگزوز خودرو می تواند به شناسایی هرگونه مشکل احتمالی و تعیین نوع نقص کمک کند. در این مقاله از سایت کرمان یدک یار (امداد خودرو کرمان و یدک کش کرمان) با ما همراه باشید تا با انواع دود اگزوز خودرو آشنا شوید.

شما هم امتیاز بدید


اگر قصد حمل خودرو با یدک کش در کرمان یا حمل خودروی لوکس و صفر از کارخانه با خودروبرهای ما, لیست نرخ قیمت های ما را مشاهده کنید :

⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓

قیمت یدک کش و خودروبر


بررسی علل انواع دود خروجی از اگزوز ماشین

دود اگزوز خودرو می تواند به رنگ های سفید، آبی (خاکستری) یا سیاه ظاهر شود. هر یک از این رنگ ها نشان دهنده وجود مشکل خاصی در خودرو است که می تواند به شناسایی یک قطعه معیوب کمک کند. در قسمت های بعدی به معرفی انواع دود اگزوز و بررسی دلایل وقوع آنها می پردازیم.

رنگ دود اگزوزنقص پیش آمدهعلت احتمالی
دود سفید رنگوجود آب در اتاقک احتراقسوختن واشر سرسیلندر
خرابی سرسیلندر
خرابی بلوک موتور
دود سیاه رنگاحتراق ناقص سوخت در سیلندرهاکثیفی یا گرفتگی فیلتر هوا
نقص در رگلاتور بنزین
خرابی انژکتورها
دود آبی رنگنشت روغن موتور در سیلندر هاخرابی کاسه نمد ساق سوپاپ
خرابی رینگ پیستون

۱- خروج دود سفید رنگ از اگزوز ماشین نشانه چیست؟

انتشار دود سفید از اگزوز خودرو همیشه یک مشکل خطرناک نیست. در واقع، اگر وسیله نقلیه شما هنگام روشن شدن در صبح زود یا در روزهای سرد کمی دود سفید منتشر کند، جای نگرانی وجود ندارد. این دود سفید در واقع بخار آبی است که به دلیل اختلاف دمای محیط و موتور ایجاد می شود. معمولاً از آن به عنوان “بخار اگزوز” یاد می شود و یک مسئله اصلی در نظر گرفته نمی شود. با این حال، اگر دود اگزوز پس از روشن شدن خودرو و گرم شدن موتور سفید شود، می تواند نشان دهنده نقص در سیلندر، واشر آن یا حتی بلوک موتور باشد.

این مقاله جالبه : نکات فنی خودرو

دود اگزوز

مهمترین علت دود سفید ماشین

اگر مطمئن هستید که علت دود ماشین سفید به هوای سرد و اختلاف دمای آن با موتور خودرو برنمی گردد، بهتر است در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا دیگر دلایل این پدیده را با هم بررسی کنیم.

اگر خدایی نکرده روزی ماشین و خودروی شما به هر دلیل روشن نشد و نتوانستید خودتان مشکل خودرو را حل کنید، می‌توانید با درخواست خودروبر های ما یا یدک کش در کرمان از طریق ما خودروی خود را با اطمینان کامل به تعمیر گاه هدایت کنید.

سوختن واشر سرسیلندر:

واشر سرسیلندر قطعه ای است که بین بلوک موتور و سرسیلندر خودرو قرار دارد. وظیفه اصلی آن کنترل جریان مایعات مختلف در داخل خودرو است. اگر این قطعه آسیب ببیند یا نشتی ایجاد کند، می تواند منجر به نشت مایع به داخل محفظه احتراق و سرسیلندر شود. احتراق مایعات نشت‌شده به همراه بنزین می‌تواند منجر به انتشار دود سفید از اگزوز شود. در چنین مواردی معمولاً به آن واشر سر دمیده می گویند. با این حال، این می تواند باعث آسیب به سرسیلندر و هزینه های قابل توجهی برای صاحب خودرو شود.

خرابی سرسیلندر:

سیلندر خودرو یکی از اجزای حیاتی آن است که در قلب فرآیند احتراق قرار دارد. آسیب رساندن به این قطعه، چه با ترک خوردن و چه با شکستن آن، می تواند منجر به تولید دود سفید از اگزوز شود. لازم به ذکر است که تعمیر سیلندر یک کار سخت و زمان بر است که می تواند هزینه های قابل توجهی را به همراه داشته باشد. پس باید برای اطمینان کامل خودرو را به مکانیک کار های حرفه ای و تعمیر کار های خوب برد.

این مقاله مرتبط است : جوش آوردن ماشین و هزینه تعمیر واشر سرسیلندر خودرو چقدر است؟

خرابی بلوک موتور:

گاهی مشاهده دود سفید از اگزوز می تواند نشان دهنده نقص در بلوک موتور باشد. این قطعه معمولاً از آهن، چدن یا آلومینیوم ساخته شده و دوام بالایی دارد. وظیفه اصلی آن قرار دادن سیلندرها و تسهیل کل فرآیند احتراق است. خرابی بلوک موتور نسبتاً نادر و کم است. اما اگر این قطعه با مشکلی مواجه شد، تنها راه حل سفارش بلوک موتور جدید است زیرا قابل تعمیر نیست.

راه‌کار رفع دود سفید اگزوز

برای حل مشکل دود سفید از اگزوز، اولین قدم شناسایی علت این موضوع است. تجزیه و تحلیل و ارزیابی دود خروجی از اگزوز به شناسایی عامل اصلی کمک می کند. به عنوان مثال، بوی نسبتاً شیرین و دود سفید از اگزوز نشان دهنده سوختن مایع خنک کننده در موتور است. 

این پدیده که به دود شیرین معروف است به دلیل نشتی در سیستم خنک کننده رخ می دهد. بنابراین لازم است ابتدا سطح مایع خنک کننده را بررسی کنید. 

اگر سطح مایع خنک کننده با گذشت زمان کاهش یابد، توصیه می شود آزمایش فشار انجام شود. این آزمایش تعیین می کند که آیا سیستم خنک کننده می تواند فشار بالا را تحمل کند یا خیر. اگر نتیجه آزمایش نشان می دهد که سیستم خنک کننده غیر قابل تحمل است، ممکن است یک واشر سرسیلندر معیوب باشد. با تعویض این قطعه مشکل حل می شود.

با این حال، اگر بوی دود سفید اگزوز شبیه بوی سوختگی باشد، موضوع در سوختن مایع هیدرولیک در جعبه دنده است. اگر در هنگام بازرسی سطح روغن گیربکس کاهش یافت، توصیه می شود ابتدا مقداری روغن به آن اضافه کنید. سپس لوله تنفس از گیربکس به موتور را بررسی کرده و در صورت مشاهده هرگونه آسیب نسبت به تعویض سوپاپ و مدولاتور خلاء در گیربکس اقدام نمایید.

به طور خلاصه، شناسایی علت دود سفید از اگزوز برای حل این مشکل بسیار مهم است. با بررسی و ارزیابی دود، می توان تشخیص داد که مایع خنک کننده در موتور می سوزد یا مایع هیدرولیک در گیربکس می سوزد. انجام اقدامات مناسب مانند بررسی سطح مایع خنک کننده، انجام تست های فشار و بازرسی و تعویض قطعات آسیب دیده می تواند به طور موثر این مشکلات را حل کند.

چرا دود اگزوز سفید رنگ به همراه آب خارج می شود؟

پدیده دود سفید و خروج آب از اگزوز معمولا در روزهای سرد و هنگام راه اندازی خودرو اتفاق می افتد. دلیل اصلی این امر، تراکم در سیستم احتراق خودرو است. در فصول سرد که ماشین را روشن می کنید ناگهان دمای موتور بالا می رود. این اختلاف دمایی بین موتور خودرو و محیط اطراف باعث می شود که آب به همراه دود سفید متراکم شده و از اگزوز خارج شود. در اصل، دودی که صبح از خودرو خارج می شود، در واقع بخار آبی است که از طریق اگزوز خارج می شود. این دود اگزوز در اوایل صبح غلظت کمی دارد و پس از مدت کوتاهی از بین می رود.

دود سفید غلیظ از اگزوز ناشی از چیست؟

اگر متوجه شده اید که دود غلیظ سفید از اگزوز ماشین شما خارج می شود، ممکن است نشان دهنده مشکلات زیر در موتور باشد:

  • خرابی انژکتورها، انسداد، چسبندگی یا نشت سوخت می تواند باعث پاشش بیش از حد سوخت به موتور شود. پیامد این حادثه انتشار دود غلیظ سفید از اگزوز است که گاهی خاکستری نیز به نظر می رسد.
  • تنظیم نامناسب زمان پمپ دیزل در خودروهای دیزلی نیز یکی از دلایل انتشار دود غلیظ سفید از اگزوز است.
  • نشت مایع خنک کننده یا آب به داخل محفظه احتراق نیز می تواند منجر به تولید دود سفید غلیظی شود که از اگزوز خارج می شود که قبل تر توضیح دادیم.

دود خودرو

۲- خروج دود سیاه از ماشین نشانه چیست؟

مشاهده انتشار دود سیاه از اگزوز خودرو می تواند یک اتفاق عادی یا نشانه ای از احتراق ناقص و عدم تعادل بین سوخت و مخلوط هوا باشد. به طور کلی، اگر هنگام روشن کردن موتور دود سیاه تولید شود و پس از مدت کوتاهی از بین برود، جای نگرانی نیست. اما اگر با گرم شدن موتور دود باقی بماند، احتمال بروز مشکل در سیستم جرقه زنی، انژکتورها، سنسور اکسیژن، گرفتگی فیلتر هوا و غیره وجود دارد. علاوه بر این، در خودروهای کاربراتوری، کاربراتور معیوب می تواند دلیل انتشار دود سیاه از اگزوز باشد.

دود ماشین

مهمترین علت دود سیاه ماشین

از جمله مهمترین دلایل خروج دود سیاه از اگزوز ماشین می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– کثیفی یا گرفتگی فیلتر هوا:

فیلتر هوا وظیفه جلوگیری از ورود ذرات ریز و آلاینده ها به داخل موتور را بر عهده دارد. اگر این کار به درستی انجام نشود، ممکن است هوا به اندازه کافی وارد سیلندرها نشود و در نتیجه احتراق ضعیفی ایجاد شود. در نتیجه گرفتگی یا آلودگی فیلتر هوا می تواند منجر به ایجاد دود سیاه از اگزوز شود. برای حل این مشکل، فیلتر باید تعویض شود.

این مقاله را هم بخوانید : مزایا و معایب دوگانه سوز کردن خودروها

– نقص در رگلاتور بنزین:

تنظیم کننده سوخت موظف است فشار سوخت را نسبت به هوای ورودی کنترل کند. اگر رگولاتور خراب شود، نسبت هوا به سوخت در محفظه احتراق مختل می شود. در این شرایط ممکن است سوخت بدون چربی باشد یعنی سوخت کمتر و هوای بیشتری وجود دارد. از طرف دیگر، می تواند غنی باشد، با سوخت اضافی و هوای ناکافی. هنگامی که یک وضعیت غنی رخ می دهد، دود سیاه از اگزوز خارج می شود. برای رفع این مشکل می توان رگولاتور سوخت را تعویض کرد. اینجاست که می توان علت دود سیاه و مصرف سوخت زیاد در خودرو را نسبت داد.

– خرابی انژکتورها:

وظیفه اصلی انژکتورها در خودرو این است که در طی هر فرآیند احتراق مقدار مشخصی بنزین را به منیفولد ورودی اسپری کنند. اگر انژکتور معیوب شود یا نشتی ایجاد کند، سوخت به درستی به محفظه سیلندر تزریق نمی شود و در نتیجه مقدار بیش از حد سوخت تولید می شود. در نتیجه شاهد دود سیاه اگزوز در کنار مصرف سوخت بالا در موتور خواهیم بود.

علت دود سیاه هنگام گاز دادن چیست؟

اگر وقتی پدال گاز را فشار می‌دهید و به آن گاز می‌دهید، دود سیاه از اگزوز خارج می‌شود، دو دلیل متفاوت برای آن وجود دارد:

مشکل از کارکرد نادرست کاربراتور یا انژکتور سوخت است. هنگامی که کاربراتور یا انژکتور بنزین بیش از حد به موتور وارد می کند، در هنگام شتاب گیری دود سیاه از اگزوز خارج می شود. برای حل این مشکل می توان انژکتور یا کاربراتور را تمیز کرد.

خراب شدن سیم ها و شمع های خودرو نیز در ایجاد دود سیاه از اگزوز در هنگام شتاب گیری نقش دارد. زیرا سیستم جرقه زنی در خودرو با مشکل مواجه می شود و سوخت در محفظه احتراق به درستی مشتعل نمی شود.

راه‌کار رفع دود سیاه اگزوز

اگر ماشین شما قدیمی است و کاربراتور دارد، باید چوک های اتوماتیک را چک کنید تا دود سیاهی که از اگزوز می آید برطرف شود. با این حال، در خودروهای جدیدتر با سیستم تزریق سوخت، کنترل فشار انژکتور در هنگام تحویل سوخت به حذف دود سیاه کمک می کند. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، بهتر است فیلتر هوا را بررسی کرده و از عملکرد مناسب سنسور اکسیژن اطمینان حاصل کنید.

چرا دهانه اگزوز ماشین سیاه می شود؟

گاهی اوقات متوجه دود سیاه می شویم که لوله اگزوز خودرو را می پوشاند. سیاه شدن لوله اگزوز به دلیل احتراق ناقص سوخت در موتور رخ می دهد. اساساً وقتی سوخت داخل سیلندرها به درستی نمی سوزد، دود سیاه از اگزوز خارج می شود. اگر علت این موضوع را شناسایی نکنید و برای رفع آن اقدام نکنید، به مرور زمان دوده سیاه روی لوله اگزوز جمع می شود.

۳- علت دود آبی ماشین از اگزوز

انتشار دود آبی از اگزوز خودرو یک اتفاق رایج در بین وسایل نقلیه است. این پدیده می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند نشت روغن از موتور، آسیب یا شکستگی در سوپاپ، رینگ پیستون، سیلندر و سرسیلندر رخ دهد. به طور کلی، دود آبی از اگزوز را می توان به سوختن روغن در خودرو نسبت داد. در نتیجه، رسیدگی به این مشکل معمولاً با هزینه های بالایی همراه است، زیرا در صورت بروز این پدیده، برخی از قطعات داخلی خودرو احتمالاً آسیب می بینند و نیاز به تعویض دارند. برای جلوگیری از این مشکل توصیه می شود به طور مرتب سطح روغن و میزان مصرف خودرو را بررسی کنید. علاوه بر این، بازرسی قطعات متحرک خودرو توسط مکانیک های حرفه ای نیز تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

اگزوز خودرو

مهمترین علل خروج دود آبی از اگزوز چیست؟

اگر دلایل موثر انتشار دود آبی از اگزوز خودرو را بررسی کنیم، علت اصلی آن آسیب به مهر و موم میل سوپاپ و رینگ پیستون خواهد بود. خرابی این قطعات منجر به نشت روغن و مایع روان کننده به داخل محفظه احتراق و در نتیجه خروج دود آبی رنگ از اگزوز خودرو می شود.

– خرابی کاسه نمد ساق سوپاپ:

اگر پس از 30 یا 60 ثانیه از شتاب گیری، خودرو را متوقف کردید و دود آبی را مشاهده کردید که به سرعت ناپدید می شود، احتمال خرابی در مهر و موم میل سوپاپ وجود دارد. این جزء وظیفه تنظیم روغن روان کننده راهنما و میل سوپاپ را بر عهده دارد. حال، اگر فاصله کافی بین راهنما و میل سوپاپ وجود نداشته باشد، آب بند می تواند جدا شود و باعث نشت روغن شود.

– خرابی رینگ پیستون:

اگر با هر بار فشار دادن پدال گاز دود به رنگ آبی ظاهر شود، نشان دهنده مشکل رینگ پیستون است. این مشکل به دلیل فاصله ناکافی بین پیستون و دیواره سیلندر رخ می دهد. در این حالت رینگ پیستون ساییده شده و از موقعیت خود جدا می شود. اما آسیب رینگ پیستون نسبت به شرایط قبلی کمتر است.

علت دود آبی هنگام گاز دادن چیست؟

همانطور که گفته شد مشاهده دود آبی در هنگام انتشار گاز نشان دهنده مشکل رینگ های پیستون است. این دود معمولا با هر شتاب دیده می شود. با این حال، اگر پس از مدتی رانندگی متوجه دود آبی شدید و خودرو متوقف شد، باید مهر و موم میل سوپاپ را برای مشکلات احتمالی بررسی کنید.

دود اگزوز آبی بعد از تعویض روغن چه علتی دارد؟

اگر پس از تعویض روغن متوجه دود آبی (یا خاکستری) شده اید که از اگزوز خودروی خود خارج می شود، به احتمال زیاد سطح روغن از حداکثر مقدار مجاز فراتر رفته است. بنابراین لازم است گیج روغن را بررسی کنید و در صورتی که سطح روغن بالاتر از حد مجاز بود، روغن اضافی را تخلیه کنید. اگر حتی پس از تخلیه روغن اضافی نیز موضوع دود آبی اگزوز خودرو همچنان ادامه داشت، باید احتمالاتی مانند استفاده از روغن بی کیفیت یا نامناسب را در نظر بگیرید.

چرا پس از تعمیر موتور باز هم دود اگزوز آبی است؟

برخی از رانندگان از دیدن دود آبی اگزوز پس از تعمیر موتور شکایت دارند. این مشکل معمولا در عرض یک یا دو روز برطرف می شود. دلیل این امر وجود مقدار کمی روغن در سیلندرها است که در هنگام سوختن در موتور دود آبی تولید می کند. این مشکل ممکن است پس از تعویض واشر سرسیلندر نیز رخ دهد.

با این حال، اگر دود آبی اگزوز پس از یک یا دو روز برطرف نشد، بهتر است با یک مکانیک مشورت کنید. زیرا احتمال تعمیر نامناسب موتور و مصرف روغن وجود دارد.

علت دود كردن ماشين در صبح و هنگام استارت زدن چیست؟

هنگام استارت زدن خودرو و در اوایل صبح، ممکن است متوجه سه نوع دود شوید که هر کدام دلایل خاص خود را دارند:

دلیل دود سفید هنگام استارت زدن در صبح به دلیل اختلاف دمای موتور و محیط است. این معمولاً در فصول سرد اتفاق می افتد و در لحظات اولیه ناپدید می شود. بنابراین نشان دهنده مشکل خاصی نیست و جای نگرانی وجود ندارد.

دلیل دود سیاه هنگام راه اندازی، که با گرم شدن موتور ادامه می یابد، نشان دهنده نقص در تنظیم کننده سوخت، انژکتور یا فیلتر هوای کثیف است. دلیل دود آبی در هنگام راه اندازی گاهی اوقات مربوط به شل بودن آب بندی سوپاپ ها است و معمولاً پس از گرم شدن موتور برطرف می شود.

با این حال، اگر دود آبی اگزوز حتی با شتاب و حتی پس از گرم شدن موتور باقی بماند، نشانه آسیب رینگ پیستون است و باید سریعا ماشین خود را نزد مکانیک ببرید.

این مطلب مفید است : مشکلات خودرو در زمستان

اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از دود اگزوز

دود اگزوز یک مسئله رایج در وسایل نقلیه است و می تواند از مشکلات مختلفی ناشی شود. در برخی موارد، دود اگزوز می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی باشد که نیاز به تعمیر فوری دارد. با این حال، حتی اگر دود اگزوز شدید نباشد، باز هم می تواند به آلودگی هوا و کاهش عملکرد خودرو کمک کند. بنابراین، توصیه می شود برای جلوگیری از بروز این مشکل، اقدامات پیشگیرانه ساده را انجام دهید:

۱- نگهداری منظم خودرو

نگهداری و سرویس دهی منظم وسایل نقلیه، از جمله اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه ای، ضروری است. این اقدامات شامل تعویض منظم روغن، تعویض فیلتر هوا و تعویض فیلتر روغن است. علاوه بر این، بازرسی منظم سیستم سوخت، از جمله انژکتورهای سوخت و تنظیم کننده های فشار سوخت، مهم است.

ردیاب وسیله نقلیه مجهز به رادار دارای سیستم یادآوری برای سرویس دهی منظم است که همیشه زمان تعویض روغن، فیلترها و موارد دیگر را به شما یادآوری می کند. وسیله نقلیه خود را همیشه در بهترین وضعیت نگه دارید.

۲- بررسی های فنی پیشگیرانه

علاوه بر تعمیر و نگهداری منظم، بازرسی منظم وسیله نقلیه خود برای جلوگیری از مشکلات فنی احتمالی مهم است. این شامل بررسی سطح روغن موتور، مایع خنک کننده و روغن ترمز است. همچنین باید مراقب نشتی در سیستم اگزوز و سیستم سوخت باشید. اگر علائم اولیه دود اگزوز را مشاهده کردید، بسیار مهم است که سریعاً برای تعمیر به مکانیک مراجعه کنید.

۳- توجه به علائم اولیه

بسیاری از مشکلات دود اگزوز علائم هشداردهنده اولیه دارند که می‌توانید قبل از اینکه مشکل جدی شود، آن‌ها را مشاهده کنید. برخی از این علائم عبارتند از:

کاهش عملکرد موتور

روشن شدن چراغ چک موتور

دود سیاه از اگزوز

بوی دود از اگزوز

اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید، سریعاً به تعمیرکار مراجعه کنید تا مشکل را تشخیص داده و رفع کند.

۴- استفاده از سوخت با کیفیت بالا

استفاده از سوخت با کیفیت بالا می تواند به جلوگیری از مشکلات دود اگزوز کمک کند. با این حال، سوخت با کیفیت پایین می تواند منجر به گرفتگی انژکتورهای سوخت و سایر مشکلات سیستم سوخت شود و حتی باعث خوردگی اجزای موتور شود. اگر می خواهید از مشکلات دود اگزوز جلوگیری کنید، همیشه از سوخت با کیفیت بالا استفاده کنید.

۵- رانندگی کم خطر و بدون ریسک

رانندگی ایمن و بدون خطر نیز یک اقدام پیشگیرانه در برابر مشکلات دود اگزوز است. زیرا رانندگی با شتاب بالا و ترمز ناگهانی باعث افزایش فشار روی موتور می شود و مشکلاتی مانند روغن سوزی و آسیب به واشر سرسیلندر را به دنبال دارد. اگر می خواهید از مشکلات دود اگزوز جلوگیری کنید، همیشه با سرعت متوسط ​​و نرم رانندگی کنید.

نتیجه

در این مقاله به بررسی انواع دود اگزوز از اگزوز خودرو پرداخته ایم و دلایل پشت این مسائل را بررسی کرده ایم. متوجه شدیم که دیدن دود آبی از اگزوز نشانه روغن سوزی در موتور است و باید سریعا به آن رسیدگی شود. دود سیاه با احتراق ناقص سوخت در سیلندرها همراه است. وجود آب در موتور منجر به مشاهده دود سفید می شود. هر کدام از این اتفاقات علت خاص خود را دارند و با درک آنها می توانیم بهتر از وسایل نقلیه خود نگهداری کنیم.

آیا تا به حال شاهد خروج دودی از اگزوز خودرو در رنگ های سفید، آبی یا مشکی بوده اید؟ دلیل این اتفاق چه بود؟ در کامنت ها بگو و به بقیه کمک کن😊

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x